Vielä on kesää jäljellä, vaikka tänä aamuna kurjet jo töräyttelivät lähtöhuutojaan lentäessään peltojemme yllä. Se on aina yhtä vaikuttavaa, ensin huikeat äänet ja sitten komeat linnut. Tosin nyt vasta kaksi kurkea kävi tiedusteluretkellä. Myös pääskyset pitävät kokoontumisajoa puehlinlangoilla, nokat kohti etelää ja pyörivät kieppuen ja kaartaen, lähtötunnelmista innostuneena.

Palatakseni kesätunnelmiin. Maanantain mahtijuoma syntyy väreistä: punaista mansikkaa, ropsaus vihreää Sorrin lehtikaalia ja kurkkua, chian siemeniä ja mantelimaitoa. Taatusti saat tehoa päivään.


Vielä on ihan pakko herkutella mansikoilla, vai mitä?

Harmi vaan, että kaikki kauniit värit yleensä tehokkaasti sekoittuvat tehosekoittimessa ei niin kauniin värisiksi. Mutta maku on mitä maittavin!
Suu salaatille ja maukasta viikkoa!