Lounasvierailu: M-Kitchen, Aboa Vetus ja Ars Nova

Minulta kysytään useasti missä ravintoloissa voi nauttia lounaaksi Sorrin salaattia? Olkaa hyvät, esittelyssä Aboa Vetus & Ars Novassa toimivan M-Kitchenin keittiöpäällikkö ja ravintovalmentaja Sirpa Heikkilä.
Kerro meille, kuka olet?
–Olen M-Kitchen & Cafen keittiöpäällikkö Sirpa Heikkilä. Teen myös ravintovalmennuksia oman yritykseni Fitfood -kautta. Jos ruokavaliosi kaipaa päivitystä tai haluat saada lisää virkeyttä niin ota rohkeasti yhteyttä.
Mitä teillä on tänään tarjolla ja mikä niistä on suosituin annos?

–Salaattipöytä on tuore ja raikas, se on aina suosittu. Arkipäivisin listalta voi valita:
- Päivän vaihtuva keitto 8€
- Päivän vaihtuva salaattipöytä 10€
- Päivän vaihtuva pääruoka lautasannoksena 10€
- Koko setti sisältäen päivän keiton, salaattipöydän ja pääruoan tai vain päivän keiton ja salaattipöydän ja maksaa 12€.

Mikä on oma lempiruokasi ja -reseptisi?
–Ei minulla oikeastaan ole mitään erityistä lempiruokaa. Talvisin tykkään syödä erilaisia keittoja. Lehtikaalista on tullut yksi suosikkini, käytän sitä paljon. Se on monipuolinen raaka-aine. Käytän sitä öljyissä, tahnoissa, hummuksessa ja keitoissa.

–Pitkään haudutetut ruoat ovat herkkuani. Nyt oli pääruoaksi yön yli haudutettua naudan rintaa. Illalla kun laittaa tulemaan, niin aamulla maistaessa tulee hymy huulille.

Currylehtikaalikaalipaistos -resepti
–Currylehtikaalikaalipaistos on yksi herkkuni, siinä on currylla maustettua valkokaalia ja lehtikaalia. Resepti on yksinkertainen:
–Valkokaalista pilkotaan vähän isompia lohkoja tai paloja. Curry, kurkuma, suola, sokeri ja öljy sekoitetaan ja kaadetaan valkokaaliin päälle. Maustetut valkokaalit paahdetaan 170 asteessa puoli tuntia ja sitten sekoitetaan joukkoon pieneksi pilkottu lehtikaali. Helppoa kuin heinänteko ja paistos on todella pidetty ruoka.

Mikä sai sinut lähtemään ravintola-alalle?
–Lukion jälkeen hain useaan paikkaan, sillä se oli selvää, että ammatti täytyy saada ja moni ala kiinnosti. En päässyt kosmetologiksi enkä matkailu-alalle ja ravintolakouluun olin 35. varasijalla. Oli kohtalon ivaa, että pääsin sieltä varasijoilta opiskelemaan kokiksi.

–Opiskelupaikka natsasi heti ja ruoanlaitosta tuli minun oma juttuni. Tänä vuonna tulee 18 vuotta alalla täyteen. Valmistuessani kokit olivat useimmiten miehiä ja kehityin miesyhteisössä. Nykyään työkavereina on enimmäkseen naisia.
Kuka on ruokamaailman esikuvasi?
– Ei minulla oikeastaan ole esikuvia, mutta tunnen paljon hyviä hahmoja. Jokaisella on omia juttuja, joita yhdistelen sitten oman mielenkiintoni mukaan. Minusta on kiva tehdä ruokaa yksinkertaisesti, laadukkaista ja hyvän makuisista kauden raaka-aineista.

–Nautin käyttäessäni värikkäitä kasviksia. Tämä on visuaalista työtä ja innostun kauniista esillepanosta. Olen kokeilunhaluinen ja täällä saan leikitellä erilaisten väriyhdistelmien ja -kontrastien kanssa.
Mikä on lounasfilosofianne?
–Tehdään kaikki alusta alkaen itse, monipuolisista ja laadukkaista raaka-aineista.

Mitkä ovat asiakkaidenne suosikkiruokia?
–Lohi, ehdottomasti lohi ja kala. Kala vie kyllä ihmisiä ja tuo paljon asiakkaita. Keskiviikkoinen kalakeittopäivä on erittäin suosittu ja bataattiporkkanakeitto maistuu myös.

Käytätte suomalaisen salaattisesongin ajan ravintolassanne Sorrin salaatteja, miksi olette päätyneet niihin?
–Ne ovat älyttömän hyviä. IsoMixissä viehättää sen värikkyys ja raikkaus, ihan kuin olisit juuri itse ottanut salaatit maasta, pessyt ja repinyt kulhoon. Persiljapuntit ovat reilun kokoisia. Meillä on tapana ensiksi haistella ja nuuhkutella kaikki Sorrin yrtit, niistä lähtee niin aromikas tuoksu ja ne ovat laadukkaita, että niitä on ilo käyttää.

Mitä muita palveluita tarjoatte?
–Meillä on kahvilatoimintaa, näyttävät leivonnaiset tulevat omasta leipomostamme eli M-Bakerystä. Paikan päällä leivomme itse gluteenittomat leivät ja piiraat. Tämän hetken suosikki on mausteinen päärynä-mustaherukka-piirakka.

Brunssit ja murhamysteeri-illalliset
–Meillä on Jazz-brunssi lauantaisin, sunnuntai-brunssilla ei ole musiikkia. Brunsseilla käy tosi mukavasti ihmisiä ja brunssiin kuuluu runsas salaattipöytä, lämpimiä ruokia ja jälkiruokapöytä. Suositut aikuisten Murhamysteeri-illalliset jatkuvat marraskuussa. Niihin kuuluu kolmen ruokalajin menu ja ruokailu ohjelmineen kestää 3-4 tuntia. Johdanto tapahtuu näyttelijöiden toimesta, mutta asiakkaat joutuvat ratkaisemaan kuka on murhaaja. Näyttelijät antavat ruokailujen välissä vihjeitä ja tunteet nousevat pintaan, kun pöytäseurueittain arvuutellaan murhaajaa. Murhamysteerejä on pikkujouluaikaan marraskuussa ja joulukuussa, mahdollisesti vielä alkuvuodesta. Meillä voi myös järjestää yksityistilaisuuksia.

Miten olette avoinna?
–Olemme avoinna päivittäin klo 11:00 –19:00. Lounasta tarjoillaan arkipäivisin klo 11:00 –14:00 ja muina aikoina on kahvilatoimintaa. Lauantaisin ja sunnuntaisin tarjoillaan brunssia klo 11:00–15:00. Meillä voi järjestää myös yksityistilaisuuksia tai cocktailtilaisuuksia.

Lopuksi kysymys kumpi miellyttää, salaattilinko vai Sorrin pestyt salaattisekoitukset?
–Sorrin pestyt, mä inhoan salaattilinkoa.

Tomaattikeitto-resepti
–Kiehauta kasvisliemi kattilassa, lisää joukkoon 2,5-3 tuntia tuoreita tomaatteja, tomaattimurskaa, valkosipulia ja sipulia. Mausta pippurilla, suolalla, basilikalla ja punaviinietikalla. Lisää hiukan sokeria taittamaan hapokkuutta. Poraa lopuksi öljy keittoon. Sekoita blenderissä tai sauvasekoittimella.

Kiitos Sirpa tästä aisti-iloittelusta. Ihanan värikästä ja maukasta ruokaa kauniisti esille laitettuna, suosittelen. Ja jälkkäriksi voi valita kolmen euron lisämaksusta leivoksen.


Ihan pakko laittaa yksi kuva wienereistä. Näiden takia voi poiketa ihan kaffella vaan.
Suu salaatille kasvispainotteisessa M-Kitchenissa!
Piki